Derby je tady. Kabina je nažhavena, hlásí kapitán Žídek

01.08.2019, autor Redakce
Opava – Zápas podzimu je tady. Opavský stadion v Městských sadech bude dějištěm velkého slezského derby. Žluto-modrá kabina je natěšena. Kapitán týmu Jan Žídek věří, že jeho tým může být úspěšný a tři body zůstanou doma.
4.kolo, pátek 2.8.2019, 18:00
0:2
Ostrava Ostrava
Fendrich – Hrabina, Simerský, Schaffartzik, Žídek – Zavadil, Jursa (73. Opoku Bernadina) – Mondek (54. Šulc), Jurečka, Zapalač (54. Stáňa) – Dedič. Trenér: Ivan Kopecký.

Budinský – Fillo, Šindelář, Stronati (58. Procházka), Fleišman – Reiter, R. Hrubý, Jánoš, Kuzmanovič (46. Diop), de Azevedo (90+3. Holzer) – Smola. Trenér: Bohumil Páník.

Branky: 20. Smola, 82. de Azevedo.
Rozhodčí: Julínek – Nádvorník, Podaný.
ŽK: Zavadil, Jursa, Schaffartzik – Kuzmanovič.
Diváci: 6087

Na první vzrušení se čekalo deset minut. Poté vlétl po Mondekově centru do souboje s Budínským Jurečka, jeho dorážka do prázdné branky ale nemohla být pro předchozí faul uznána. Za dalších deset minut už se poprvé měnilo skóre. Hrubý našel centrem hlavu Stronatiho, jehož pokus vytlačil Fendrich konečky prstů na břevno. Míč se ale odrazil k dobíhajícímu Tomáši Smolovi, který měl před prázdnou klecí snadnou práci.

Opavští mohli bleskově vyrovnat, hned dvakrát si však vylámali zuby na skvěle chytajícím Budinském. Nejprve ostravský brankář vyrazil hlavičku Jurečky, o chvíli později vytěsnil mimo tři tyče i přízemní pokus Dediče.

Slezský FC byl nadále aktivní. Ve 36. minutě zakončoval po Zapalačově centru hlavou opět Jurečka, míč ale skončil těsně vedle. O čtyři minuty později už se opavský stadion na chvíli radoval z vyrovnání, Jurečkova trefa ale nebyla po dlouhém zkoumání videa pro hraniční ofsajd uznána.

Poslední možnost úvodní půle měli hosté. Reiter se zbavil protihráče a vysunul mezi beky Smolu, ten ale na přihrávku těsně nedosáhl. V opačném případě by šel exopavský útočník sám na branku. Druhý poločas už tolik zajímavých momentů nenabídl.

Domácí trenér Kopecký se snažil rozhýbat hru střídáními, když poslal postupně do hry rychlíky Stáňu se Šulcem a později i Bernadinu. Opavští ale z optického tlaku příliš nevytěžili, závěr pak patřil Baníku. Nejprve šel střídající Diop zleva sám na branku, Fendrich ale výborně vyběhl a jeho možnost zlikvidoval.

O chvíli později už musel opavský brankář lovit míč ze sítě podruhé. Domácím nevyšel rohový kop a neujaly se ani dva centry Zavadila, čehož Ostrava využila k rychlému brejku. Na konci přečíslení a povedené souhry byl Dyjan Carlos de Azevedo, který mohl pohodlně zakončovat do prázdné branky. Opavští se v závěru za mohutné podpory vlastních příznivců snažili duel zdramatizovat, ke gólu jim ale nepomohlo ani čtyřminutové nastavení. Slezský FC tak podlehl v ostře sledovaném derby ostravskému Baníku 0:2.

Ivan Kopecký (trenér Slezského FC Opava): „Jsme zklamaní, cítili jsme, že jsme měli na to bodovat. První poločas byl z naší strany herně velmi dobrý, chyběla tomu akorát branka. Soupeř se po jedné standardce dostal do vedení, jenže ve druhé půli jsme se tam tolik nedostávali. Docela brzy jsme střídali, trochu jsme oživili hru, ale soupeř si to pohlídal. Nedařily se nám standardky, které byly vždy naší silnou zbraní. Navíc nás soupeř po naší útočné standardce vytrestal brejkem, kdy využil přečíslení. My musíme poučit z chyb a jet dál.“

Bohumil Páník (trenér FC Baník Ostrava): „Hodně důležitý byl první gól a hlavně výkon našeho brankáře, který nás v několika situacích extrémně podržel. Ukázalo se, jak je fotbal někdy ošidný. Bylo to utkání o střelcích, my jsme je měli, a proto si vezeme výhru.“

Na tiskové konferenci poděkoval technický ředitel Slezského FC Opava Jaroslav Rovňan všem bezpečnostním složkám (Policie ČR, Městská policie Opava, bezpečnostní agentura, pořadatelská služba a IZS) za pomoc při organizaci tohoto vysoce rizikového utkání. Věříme, že i díky bezproblémové organizaci si všichni diváci slezské derby užili.