oficiální web
Slezského fotbalového clubu Opava

Profil klubu

Slezský fotbalový club Opava je akciovou společností spravovanou Statutárním městem Opava. To z pozice majoritního vlastníka zajišťuje chod profesionálního fotbalového klubu a jeho zájmem je, aby byl tento populární sport zastoupen na vysoké úrovni i na Opavsku.

Fotbal má v Opavě dlouhou tradici, první klub zde byl s přispěním významných osobností společenského života založen už v roce 1907. Po druhé světové válce byl fotbalový celek obnoven pod jménem Slezan Opava, následně několikrát změnil své jméno. Dlouhá léta byl známý jako Ostroj, do nejvyšší soutěže postoupil s podporou společnosti Kaučuk. Od roku 1998 nese současný název Slezský fotbalový club Opava.

LogoV roce 1985 klub poprvé postoupil do druhé nejvyšší soutěže. O deset let později přišel historický postup do první ligy, v níž se Opava uvedla 6. místem a vybojovala si účast v mezinárodním Poháru Intertoto. Dvacetileté nepřetržité působení ve dvou nejvyšších fotbalových soutěžích skončilo v roce 2005. Sestup do krajského přeboru neproběhl sportovní cestou, ale byl výsledkem špatného hospodaření s téměř likvidačními následky. Po odkoupení majoritního podílu v klubu městem se novému vedení ve spolupráci se sponzory podařilo získat pro sezonu 2006/07 druholigovou licenci a opavský fotbal se vrátil na profesionální úroveň.

Slezský FC Opava klade důraz na práci s mládeží, která je prioritou také pro Statutární město Opava. Sportovní koncepce klubu je založena na výchově mladých fotbalistů. Slezský FC Opava disponuje statutem Sportovního centra mládeže a Sportovního střediska mládeže, jeho dorostenecká a žákovská mužstva jsou tak účastníky nejvyšších soutěží. Hráči pod vedením trenérů s licencemi UEFA mají vhodné podmínky pro rozvoj svých schopností. Klub úzce spolupracuje se Základní školou v Opavě-Kylešovicích, při níž od roku 2007 funguje Tréninkové centrum mládeže. Mladé naděje využívají propracovaného systému sportovních tříd, který je uzpůsoben kombinaci tréninkového procesu se vzděláváním.

Klub na základě smlouvy s městem využívá Městský fotbalový stadion, který splňuje veškerá kritéria pro nejvyšší fotbalovou soutěž v České republice. Stadion anglického typu s kapacitou 7 758 míst nabízí fanouškům přímý kontakt s hráči. Leží v příjemném prostředí Městských sadů, v jeho blízkosti se nachází Městské koupaliště a víceúčelová Hala Opava. Přímo na stadionu je možnost ubytování v Parkhotelu.

Pýchou Slezského FC Opava jsou jeho příznivci, kteří patří mezi nejlepší v České republice. Fanoušci klub mohutně podporují v dobách dobrých i zlých nejen na domácím stadionu, ale také při výjezdech na venkovní zápasy.