Karol Mondek: Jablonec je nepříjemný, ale my chceme body

05.12.2019, autor Redakce
Opava – Sérii tří zápasů bez porážky chtějí opavští fotbalisté v sobotu natáhnout o další utkání. Úkol to bude nadmíru těžký. Do Městských sadů míří Jablonec, který v minulém kole nečekaně padl doma s Českými Budějovicemi.
19.kolo, sobota 7.12.2019, 14:30
1:2
Jablonec Jablonec
Fendrich – Hrabina, Simerský, Svozil, Žídek – Jan Řezníček (58. Jursa), Souček – Sus (58. Schaffartzik), Šulc, Mondek (86. Stáňa) – Dedič. Trenér: Jiří Balcárek.

Hrubý – Lib. Holík, Jugas, Břečka, Krob – Jovovič (86. Pilík), V. Kubista, Považanec (90. Plechatý), Sýkora – Chramosta (79. Pleštil), Doležal. Trenér: Petr Rada.

Branky: 70. Žídek – 49. Doležal, 82. Pleštil.
Rozhodčí: Dubravský – Horák, Poživil.
ŽK: Svozil, Šulc, Souček – Kubista, Jovovič.
Diváci: 2512

Slezané nezačali špatně. Mladík Šulc, který dostal důvěru v základní sestavě, po svém pohledném průniku předal míč Mondkovi, který ovšem vystřelil vedle jablonecké brány. Pak si Severočeši neporozuměli, mezi gólmanem Hrubým a obráncem Břečkou prosvištěl Šulc a ve skluzu špičkou kopačky nasměroval míč jen do levé tyče.

V závěru první půle zahrozili i Severočeši. Fendrich nejprve zlikvidoval ránu Jovoviče a tentýž jablonecký záložník pak z dobré pozice vypálil nad opavskou bránu. Hned v úvodu druhého poločasu už se ovšem Jablonečtí dočkali. Holík po narážečce s Považancem poslal míč pod sebe, Doležal si odskočil pro balon a pohotovou střelou k tyči otevřel skóre.

Opavský gólman Fendrich tak přišel o svou neporazitelnost, která trvala 399 minut. Pak hlavičkoval těsně vedle brány SFC Sýkora, ale v 70. minutě to přišlo. Hrabina odcentroval do vápna, pro balon si došel Žídek a povedenou hlavičkou do protipohybu brankáře srovnal na 1:1.

Slezané v těch chvílích tlačili. Mondkovu ránu zblokovala jablonecká obrana, ránu Šulce na brankové čáře zachytil Jugas. Ten pak dokázal z brankové čáry vykopnout i střelu Součka. Simerského ránu bez přípravy pro změnu vyrazil na roh Hrubý. Opavští mocně tlačili, ale srovnat nedokázali a poprvé pod vedením kouče Jiřího Balcárka prohráli.

Jiří Balcárek (trenér Slezského FC Opava): „Tohle utkání nám ukázalo, kde se nás tlačí bota. Svléklo nás donaha. Jde o to, o čem hovoříme celou dobu - proč nestřílíme góly. Když se setkáváte s týmy z top pětky, šestky soutěže, potřebujeme proměnit šance. Upozorňovali jsme hráče, že Jablonec je obrovsky zkušené mužstvo a dokáže dát gól z jediné šance. Zkušenost Jabloneckých byla vidět také v herních situacích. Za stavu 1:1 hosté dvakrát vykopávali míč z brankové čáry. Po vyrovnání na nás byla vidět euforie, mužstvo jsem se snažil moc brzdit. Naše obranná fáze je slušná, ale v útočné nám chybí kvalita. O poločase jsem byl s některými hráči hodně nespokojený. Poslední zápasy nám ukázaly, že se můžeme rovnat s kýmkoliv. Potřebujeme ale útočníka, který zhodnotí práci celého mužstva.“

Petr Rada (trenér FK Jablonec): „Jeli jsme sem v jiné situaci než na pohár. Opava byla posilněna dvěma zápasy, ve kterých uhrála čtyři body s našimi konkurenty - Mladou Boleslaví a Ostravou. Jeli jsme sem s respektem, ale prvních dvacet minut jsme měli hru pod kontrolou. Pak domácí po našem nedorozumění dali tyč, což byl klíčový moment první půle. Kdybychom se dostali do nevýhody, bylo by to pro nás složité. Ve druhé půli jsme měli dobré kombinace směrem dopředu. Domácí si pomáhali nakopávanými míči na Dediče. Z jedné situace jsme pak dostali úplně zbytečnou vyrovnávací branku, kdy jsme nedostoupili hráče. Pak jsme měli horší pětiminutovku, jednou jsme to tam vykopávali z prázdné brány. Dostali jsme se ale znovu do vedení a pak už jsme to uhráli. Pro nás je tohle vítězství z horké opavské půdy velmi cenné.“