Opava padla v Jablonci, zápas dohrávala v deseti

11.08.2019, autor Redakce | FOTO: fkjablonec.cz
Jablonec – Fotbalisté Slezského FC na jablonecké Střelnici usilovali o body marně. Hned zkraje druhé půle byl vyloučen Jurečka, domácí se ujali vedení, a i když pak parádní trefou z přímého kopu srovnal Zavadil, výhru Severočechů zařídil Matoušek.
5.kolo, neděle 11.8.2019, 16:30
Jablonec Jablonec
2:1
Hrubý – Li. Holík, Jugas, Plechatý, Krob – Hübschman, Považanec – Jovović (87. Pilík), Matoušek (83. Chramosta), Sýkora (90.+3 Petrović) – Doležal. Trenér: Petr Rada.

Fendrich – Hrabina, Simerský, Schaffartzik (78. Juřena), Žídek – Svozil, Zavadil, Jursa (64. Mondek), Jurečka, Zapalač (76. Stáňa) – Dedič. Trenér: Ivan Kopecký.

Branky: 57. Sýkora, 70. Matoušek – 62. Zavadil.
Rozhodčí: Adámková – Moláček, Vodrážka.
ŽK: Jurečka, Svozil (oba Opava).
ČK: 52. Jurečka.
Diváci: 2843

Hned v úvodu přežil opavský celek šanci Severočechů, když si na Krobův centr naskočil Matoušek a hlavou poslal balon do břevna, od kterého se míč odrazil ven. Jablonečtí pak zahrozili ze standardky. Domácím vyšel signál, jenže Krobův přízemní centr Matoušek promáchl ve vápně.

V závěru prvního poločasu přišly velké šance Opavy. Jursa parádní průnikovou přihrávkou mezi dvěma protihráči vysunul Jurečku, který našel v šestnáctce nikým nehlídaného Zapalače, po jehož hlavičce zachránil domácí mužstvo důležitým zákrokem Hrubý. Následná rána Zavadila byla zblokována a střela Dediče z otočky se otřela o břevno. Do šaten tak šli hráči za bezbrankového stavu.

Hned po změně stran se ale začaly dít věci. Jurečka po faulu na Kroba něco vzkázal rozhodčí Adámkové, která mu ihned ukázala žlutou kartu, a protože byla druhá, opavský záložník na Střelnici dohrál. Jablonec využil přesilovku o pět minut později, když se Sýkora probil k volnému míči a propálil Fendricha.

Opavský gólman pak zlikvidoval tutovku Doležala a na opačné straně se blýskl domácí brankář Hrubý, který zpacifikoval ránu Dediče z otočky. Slezané se dočkali vzápětí. Zavadil z více než třiceti metrů rozehrál přímý kop rovnou na bránu a Hrubý si míč srazil do sítě – 1:1.

Vzápětí Hrubý vyboxoval míč jen na Zapalače, který rychle vypálil, jenže jablonecký brankář stačil zasáhnout včas. Na opačné straně si ovšem Matoušek posunul míč na osu hřiště a zpoza šestnáctky vypustil pumelici, po níž skončil balon přesně u levé tyče a domácí opět vedli. Srovnat mohl Žídek, jeho parádní ránu z voleje ale zastavilo břevno.

Pak Fendrich vychytal Chramostu, který ještě během nastavení ve vyložené pozici minul opavskou bránu. Slezský FC srovnat nedokázal a potřetí v řadě prohrál.

Petr Rada (trenér FK Jablonec): „Jsem rád, že jsme vyhráli. Opava čekala na naši chybu a poctivě bránila. V prvním poločase nás podržel Vlasta Hrubý při hlavičce opavského hráče. V kabině jsem hráče upozorňoval, že stejné to bude také ve druhé půli. Dostali jsme se do vedení po gólu Sýkory. Pak jsme ale inkasovali zbytečnou vyrovnávací branku po standardní situaci. Věděl jsem, že po vyloučení protihráče to pro nás bude možná ještě těžší než předtím. Pak jsme se díky brance Matouška dostali opět do vedení. Chramosta měl v závěru tři velké šance, které by proměnil, kdyby měl den. Vydolovali jsme výhru 2:1, pro mě jsou tři body velmi cenné, protože Opava je dobrý mančaft. Náš výkon nebyl špatný, měli jsme dobré akce. Ty nepovedené věci si rozebereme v kabině.“

Ivan Kopecký (trenér Slezského FC Opava): „Po tom průběhu se mi utkání hodnotí těžce. Snažili jsme se dobře vyplňovat prostor, protože víme, že Jablonec má silné brejky. Může se spolehnout na brejkové typy hráčů jako jsou Matoušek, Jovović či Sýkora. První půli jsme to dobře odbránili a měli jsme dvě situace, ze kterých jsme mohli dát branku. Byli jsme ale nepřesní a po změně stran jsme ještě chtěli zlepšit přechodovou fázi. Musím říct, že utkání ovlivnilo přísné vyloučení našeho hráče. Soupeř pak využil početní převahy a šel do vedení, přesto hráčům musím poděkovat. Ukázali jsme charakter a vyrovnali jsme díky chytrosti Zavadila, a pak jsme měli tři další šance. Museli jsme bránit brejkové situaci soupeře, což bylo dáno i tím, že jsme měli o jednoho hráče méně a docházely nám už síly. Hráči ale na hřišti nechali všechno.“