Slezský FC jede do Edenu. Slavia? Křest ohněm, hlásí Skuhravý

02.08.2018, autor Redakce
Opava – Rozjetá Slavia bude soupeřem Opavy ve třetím kole FORTUNA:LIGY. Sešívaní jsou velkým favoritem. Výhodou Skuhravého výběru je to, že nemá v Edenu co ztratit. V pátek může v hlavním městě jen překvapit.
3.kolo, pátek 3.8.2018, 18:30
Slavia Slavia
3:1
O. Kolář – Coufal, Ngadeu, Deli, Bořil – Souček – Stoch, Hušbauer, Sýkora (68. Baluta), Zmrhal (83. Olayinka) – Tecl (70. Milan Škoda).

Fendrich – Simerský, Radić, Hrabina – Jursa (83. Juřena), Janetzký (61. Jurečka), Kuzmanović, Schaffartzik, Zapalač – Puškáč, Smola (46. Helebrand).

Branky: 20. Hušbauer, 51. Hušbauer (pen.), 90+3. Olayinka – 80. Kuzmanović.
Rozhodčí: Houdek – Moláček, Caletka.
ŽK: 5. Ngadeu – 89. Radić.

Diváci: 13127

V opavské brance nastoupil Vilém Fendrich, který si tak odbyl prvoligový debut. A hned po půl minutě hry musel řešit gólovou šanci Slavie, když si Jan Sýkora naběhl na dlouhý pas za opavskou obranu. Fendrich proti němu včas vyběhl, zmenšil mu střelecký úhel a zakončení zblízka vyrazil. Výborný zákrok předvedl opět ve 13. minutě, na centr z pravé strany si ke vzdálenější tyči naběhl Jaromír Zmrhal, jehož hlavičku z blízkosti reflexivním zákrokem Fendrich vyrazil.

Ve 20. minutě zahrávala Slavia aut z levé strany, míč se po něm dostal k Josefu Hušbauerovi, jenž se do něj opřel z první a ranou do pravého horního rohu branky nedal opavskému brankáři šanci zakročit – 1:0. Opava hned mohla prohrávat o dvě branky, Stanislav Tecl vyhrál hlavičkový souboj pro Jana Sýkoru. Ten se sice uvolnil na hranici pokutového území a překonal Fendricha, míč se však odrazil od tyče a Slezané ho rychle odkopli do bezpečí. Branková konstrukce pomohla gólmanu Fendrichovi znovu ve 32. minutě, kdy se do míče z dvaceti metrů opřel slávistický kapitán Hušbauer, balon ještě jemně tečoval Jan Sýkora, opavský brankář na něj dosáhl a vyrazil ho na tyč.

Opavská lavička udělala pro druhý poločas jednu změnu v sestavě, když místo Tomáše Smoly poslala na trávník Matěje Helebranda, ten se stal druhým hráčem Slezanů, jenž odehrál své první utkání v první lize. V 50. minutě nastal pro Opavu další problém, její obránce poslal na zem Tecla, který se snažil o dorážku, a byl nařízen pokutový kop. Míče se ujal Josef Hušbauer, jenž si počkal na pohyb brankáře Fendricha, a následně zakončil do levé části branky – 2:0.

V 64. minutě předvedl povedenou individuální akci střídající Václav Jurečka, ten se nejprve zbavil Ngadea, jenže z úhlu minul bránu. Debutující Helebrand nadělal Kolářovi problémy nepříjemnou skákavou střelou zpoza pokutového území, gólman Slavie ji dokázal včas zkrotit před dobíhajícím Jurečkou. Opava měla snížení na dosah, jenže se jí nedařilo v koncovce. Jurečkův přízemní pas do vápna propustil Puškáč na Kuzmanoviće, který byl v ideální střelecké pozici, ale osamocený z deseti metrů přestřelil bránu.

Zabrala ale také Slavia a opět byl v permanenci Fendrich, který nejprve vytasil skvělý zákrok proti jemné teči Škody. O pět minut později předvedl rychlý výběh ven ze svého pokutového území a zastihl míč dříve než Stoch, jenž se dral do dobré příležitosti.

V 77. minutě vybojoval míč na středu hřiště Schaffartzik a po rychlém přechodu k pokutovému území soupeře připravil Puškáč výbornou pozici pro Jurečku, jehož střelecký pokus zneškodnil Kolář. O tři minuty později už ale kapituloval, Opava byla prvním týmem, který ho v letošním ročníku překonal. Na hranici pokutového území se po skrumáži dostal k odraženému míči Nemanja Kuzmanović, ten udělal kličku Zmrhalovi a snížil krásnou trefou okolo Ngadea – 2:1.

Slezané sahali v závěru po vyrovnání, v 86. minutě se nedokázali prosadit ve skrumáži před bránou Koláře. Slávistický gólman už ležel na zemi, když se balon odrazil k Jursovi, jenž ale stál zády k brance, a jemu ani jeho spoluhráčům se vystřelit nepovedlo. Po vyhraném hlavičkovém souboji Puškáče se ve vápně ocitl osamocený Helebrand, ten však přestřelil branku. Ve třetí minutě nastavení Slavia pečetila svou výhru. Hušbauerova střela se ještě odrazila od tyče, míč se odrazil zpět k Hušbauerovi, jeho dvakrát tečovanou střelu dopravil do sítě Peter Olayinka – 3:1.

Jindřich Trpišovský (trenér SK Slavia Praha): „Utkání bych rozdělil na dvě části. Od první do sedmdesáté minuty jsme hráli dobře a měli spoustu šancí. V té druhé jsme pak trochu ztratili půdu pod nohama díky výbornému výkonu Opavy. Zápas jsme měli dohrát ve větším klidu. Ale Opava je dobře organizovaný tým, velmi dobře fyzicky připravený. Měli i další šance. My jsme poztráceli zbytečně moc míčů, chybovali jsme v rozehrávce. Měli jsme proměnit víc šancí, kterých jsme měli dost. Když nedáte, pak inkasujete z nějaké akce. Naštěstí jsme ten třetí gól přidali.“

Roman Skuhravý (trenér Slezského FC Opava): „Ukázali jsme srdce. Je pravda, že v první půli jsme dostali gól, když nás Slavia zatlačila. Po změně stran jsme zvedli hlavu a mohli uhrát i bod. Zahodili jsme ale obrovské šance. Nevím proč, když tyhle situace hráči na tréninku proměňují. Může to být kombinace dřeváctví, nervozity i přemotivovanosti. Věřím, že body brzy přijdou."